Підвищення рівня грамотності - важливе завдання для суспільства

Опубликовано: 09 сентября 2019
1730 раз

ЮНЕСКО відзначає Міжнародний день грамотності починаючи з 1966 року. Мета - привернути увагу суспільства до проблеми неосвіченості, сприяти розповсюдженості грамотності, збудити інтерес до нових знань, досягти активної підтримки усіх зусиль, спрямованих на розповсюдженні грамотності, адже це одна з головних сфер діяльності ЮНЕСКО.

Щорічно відзначати цей день вирішили відповідною рекомендацією на Всесвітній конференції міністрів освіти, мета якої була - ліквідація неграмотності, яка відбулася в Тегерані восени 1965 року. Ця конференція порекомендувала оголосити саме 8 вересня, датою урочистого відкриття конференції - Міжнародним днем грамотності, а також святкувати його кожен рік у усьому світі.

За даними ЮНЕСКО, грамотність є основою якісної базової освіти для всіх, вона має принципове значення для боротьби з бідністю, зниження дитячої смертності, досягнення гендерної рівності та забезпечення сталого розвитку, миру і демократії. Грамотна особа отримує життєво необхідні навички для життя та подальшого навчання та наполягає на отриманні освіти власними дітьми. Грамотні люди отримують кращий доступ до можливостей для безперервної освіти. У свою чергу суспільства, рівень грамотності в яких вищий, більше пристосовані для життєвих викликів.

Кожного року День грамотності присвячений певній темі. Він вже проходив під гаслами: «Значення грамотності для жінок», «Грамотність розширює особисті можливості», «Грамотність і здоров’я», «Грамотність забезпечує сталий розвиток», «Читаючи минуле, пишемо майбутнє», «Грамотність в цифровому світі « та ін. А цього року Міжнародний день грамотності приурочений темі «Грамотність і багатомовність». Нажаль, за оцінками правозахисної спільноти, мова спілкування досі є в переліку ознак, люди в Україні відчувають дискримінацію. Подолати це можна лише долаючи стереотипи, що панують в суспільстві та підвищуючи рівень критичного мислення.

«Наш світ багатий і різноманітний, він нараховує близько 7000 живих мов. Ці мови є засоби спілкування, навчання протягом усього життя, участі в суспільному і трудового життя. Вони також тісно пов'язані з самобутністю, культурами, світоглядами і системами знань різних груп населення. Тому облік мовного розмаїття в процесі освіти і поширення грамотності є ключовим елементом розвитку інклюзивних товариств, заснованих на принципах поваги різноманітності і відмінностей і захисту людської гідності», - зазначила Генеральний директор ЮНЕСКО Одре Азула у посланні з нагоди Міжнародного дня грамотності.

Підвищення правової та інформаційної обізнаності є необхідними і важливими саме в українських реаліях. Адже грамотність - це своєрідна система захисту від шкідливих впливів сьогодення. А правова обізнаність, у свою чергу, дає людині певні механізми захисту власних прав у тих випадках, коли їх порушують. Зокрема, важливо знати, де можна отримати консультацію від правозахисників. Приймальня УГСПЛ в Сумах знаходиться за адресою громадської приймальні УГСПЛ: м. Суми, вул. Бєлінського 2, оф. 4, телефон: +38095 354 98 88.

Громадська приймальня УГСПЛ працює в рамках Програми «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).

Підготовлено в громадській приймальні УГСПЛ у Сумах