Встановлення офіційного статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми

Торгівля людьми - це злочин, в якому жертвами, нажаль, можуть бути всі: чоловіки, жінки, діти. Будь-яка особа, незалежно від віку, статі та свого походження, може стати об’єктом примусової праці, жебрацтва, сексуальної експлуатації. Статися це може не тільки за кордоном, але й в країні проживання людини. Серед багатьох чинників, що сприяють виникненню та поширенню цього жахливого явища, в нашій вирізняються:

- економічні (низький рівень заробітної плати та добробуту населення, високий рівень безробіття),
- політичні (низький рівень контролю за виконанням існуючих положень нормативно-законодавчої бази),
- психологічні (готовність до ризикованої поведінки, вікові психологічні особливості розвитку дитини),
- правові (посилення загальної криміналізації суспільства, недотримання існуючих законів),
- соціальні (гендерна дискримінація; порушення прав дитини, зокрема насильство та жорстоке поводження, експлуатація; наркотична чи алкогольна залежність батьків).

За даними Міжнародної організації з міграції легально щорічно працевлаштовується за кордоном 50-60 тисяч українців. Але нині майже 4 млн. громадян України працюють за кордоном нелегально. Більшість виїжджають за туристичними чи приватними візами, працюють без необхідних документів, дозволів та контрактів, а це робить їх безправними, і стає причиною потрапляння в тенета торгівців людьми.

30 липня - Всесвітній день боротьби з торгівлею людьми. Головна мета усіх, хто працює в сфері правозахисту - підвищувати обізнаність про стан жертв торгівлі людьми і заохочувати захищати їх власні права. Нажаль, не всі знають, що в Україні для тих осіб, які стали жертвами торгівлі людьми, законодавчо закріплена можливість отримати допомогу.

Особою, яка постраждала від торгівлі людьми – є будь-яка фізична особа, яка стала об’єктом торгівлі людьми і визнана такою відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми».

Положеннями затвердженого Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми (Постанова Кабінету Міністрів України від 23.05.2012 № 417) передбачено, що особа, яка вважає себе постраждалою від торгівлі людьми, може подати до місцевої державної адміністрації за місцем перебування, заяву про встановлення відповідного статусу. За результатами розгляду заяви та інших матеріалів справи, Міністерство соціальної політики України приймає рішення про встановлення або відмову у встановленні статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми. У разі прийняття рішення про відмову у встановленні статусу, таке рішення може бути оскаржене у судовому порядку.

Відповідно до Закону України «Про протидію торгівлі людьми», особа, якій встановлено статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, має право на забезпечення особистої безпеки, поваги, а також на безоплатне одержання:

1) інформації щодо своїх прав та можливостей, викладеної мовою, якою володіє така особа;
2) медичної, психологічної, соціальної, правової та іншої необхідної допомоги;
3) тимчасового розміщення, за бажанням постраждалої особи та у разі відсутності житла, в закладах допомоги для осіб, які постраждали від торгівлі людьми, на строк до трьох місяців, який у разі необхідності може бути продовжено за рішенням місцевої державної адміністрації, зокрема у зв'язку з участю особи в якості постраждалого або свідка у кримінальному процесі;
4) відшкодування моральної та матеріальної шкоди за рахунок осіб, які її заподіяли, у порядку, встановленому Цивільним кодексом України;
5) одноразової матеріальної допомоги у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України;
6) допомоги у працевлаштуванні, реалізації права на освіту та професійну підготовку.

Представники місцевої державної адміністрації обов'язково проводять з особою співбесіду, під час якої заповнюється відповідний опитувальник.

Загальний строк проведення процедури не може перевищувати місячний строк з дня проведення співбесіди з особою у місцевій державній адміністрації, у разі прийняття рішення про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми, їй видається довідка.

Статус особи, яка постраждала від торгівлі людьми, встановлюється на строк до двох років, який може бути продовжено не більш як на один рік.

Оформлення матеріальної допомоги

Для отримання матеріальної допомоги особа або законний представник дитини, яка постраждала від торгівлі людьми і розлучена із сім’єю, або недієздатної особи подає органові соціального захисту населення за місцем проживання (перебування) зазначеної особи такі документи:
- заяву за формою, затвердженою Мінсоцполітики;
- копію довідки про встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми;
- копію документа, що посвідчує особу;
- копію документа, що підтверджує непрацездатність особи (у разі потреби).

Виплата матеріальної допомоги особі, якій встановлено статус постраждалої від торгівлі людьми, здійснюється структурними підрозділами з питань соціального захисту населення виконавчих органів міських рад одноразово у розмірі трьох прожиткових мінімумів для відповідної категорії осіб (у 2019 році діти до шести років – з 1 липня – 1699 грн., з 1 грудня – 1779 грн., діти від шести до 18 років – з 1 липня - 2118 грн., з 1 грудня – 2218 грн., працездатні особи – з 1 липня - 2007 грн., з 1 грудня – 2102 грн., особи, які втратили працездатність – з 1 липня - 1564 грн., з 1 грудня – 1638 грн.), установлених на момент звернення особи за матеріальною допомогою протягом місяця.

На сьогоднішній день робота по протидії торгівлі людьми проводиться сотнями державних та громадських організацій з різних країн світу, які активізують свої зусилля для збільшення розуміння та обізнаності про всі форми торгівлі у співвітчизників.

За отриманням допомоги в м. Суми можна звернутись:
- Національної гарячої лінії з протидії торгівлі людьми та консультування мігрантів 0-800-505-501 (безкоштовно зі стаціонарних телефонів в Україні), 527 (безкоштовно з мобільних телефонів в Україні), пн-пт з 10:00 до 21:00, сб з 10:00 до 18:00;
- громадської приймальні УГСПЛ на Сумщині за адресою: м. Суми, вул. Бєлінського, буд. 2, тел.: +3095 354 98 88, для отримання правової оцінки діям та консультації;
- департаменту соціального захисту населення Сумської обласної державної адміністрації за адресою: м. Суми, пров. 9 Травня, буд.2, для встановлення статусу особи, постраждалої від торгівлі людьми;
- департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради за адресою: м. Суми, вул. Харківська, буд. 35, тел. 60-46-04, для отримання державної матеріальної допомоги,

Нормативно-правові документи:

1. Закон «Про протидію торгівлі людьми» №3739-VI від 20.09.2011 р.
2. ПКМУ «Про затвердження Державної соціальної програми протидії торгівлі людьми на період до 2020 року» № 111 від 24 лютого 2016 р.
3. ПКМУ «Про затвердження Порядку встановлення статусу особи, яка постраждала від торгівлі людьми» № 417 від 23 травня 2012 р.
4. ПКМУ «Про затвердження Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми» № 660 від 25 липня 2012 р.
5. ПКМУ «Про внесення змін до Порядку виплати одноразової матеріальної допомоги особам, які постраждали від торгівлі людьми» № 833 від 16 листопада 2016 р.

Інформацію підготовлено в рамках співпраці громадської приймальні УГСПЛ на Сумщині та Департаменту соціального захисту населення Сумської міської ради