Допомога біженцям та переселенцям є важливим завданням міжнародної спільноти

Всесвітній день біженців (World Refugee Day) був затверджений Генеральною асамблеєю ООН в 2001 році. Після цього світова спільнота кожне 20 червня звертає увагу на особливість цього дня.

По всьому світу війни, стихійні лиха, відсутність роботи, порушення прав людини – головні причини того, чому люди примусово кидають свої домівки та шукають кращого життя. За даними Управління верховного комісара ООН у справах біженців, кількість людей, які залишили свій будинок через різні кризи, у 2018 році вперше після закінчення Другої світової війни наблизилося до 71 млн осіб. Адже після активізації агресії Росії проти України, анексії Кримського півострова у 2014 році, розв’язання кровопролиття на сході України та ескалації конфліктів в Азії, кількість біженців та вимушених переселенців в світі досягла рекордних показників за всю сучасну історію. Кількість біженців щорічно зростає. Люди продовжують покидати місця проживання через війни, голод, насильство. І офіційні цифри – це лише паперова статистика. В реальному світі, людей, які покидають свої домівки набагато більше. На сьогодні в Україні чиновники мали змогу нарахувати офіційно 1 млн 364 тис. 713 переселенців. За 5 років війни на Донбасі цей показник постійно змінюється. Крім того, є люди, які не ставали на облік на підконтрольній Українській владі території, або змінили місце проживання в межах окупованих територій, виїхавши з одного населеного пункту в інший, де на той час було трохи безпечніше. Є ті, з ким рідні втратили зв’язок, ті, хто згинув безвісти... Але й досі українська влада немає ефективної та комплексної стратегії роботи з переселенцями, яка мала б реалізовуватися державними органами.

Проблема вимушеного переселення з небезпечних місць має всесвітній масштаб. Тож завдання Міжнародної спільноти - консолідувати свої зусилля щодо полегшення долі цих людей та захисту їхніх прав. Українські правозахисники продовжують працювати в напрямі захисту прав біженців та переселенців, отримуючи підтримку від міжнародних донорів. Зокрема, приймальня УГСПЛ у Сумах має тривалу та успішну практику захисту прав переселенців. Отримати безкоштовну консультацію юристів приймальні можна за адресою приймальні: м. Суми вул. Бєлінського, буд. 2, оф. 4 (з 10.00 до 16.00, крім вихідних). Або телефоном: +38095 354 98 88. Громадська приймальня працює в рамках Програми «Права людини в дії», яка впроваджується Українською Гельсінською спілкою з прав людини за підтримки Агентства США з міжнародного розвитку (USAID).